
Magnetické stavebnice jsou skvělým nástrojem pro rozvoj kreativity, jemné motoriky a prostorové představivosti dětí. I když jsou obecně jednoduché na použití a jejich princip je snadno pochopitelný, často se při hraní můžeme setkat s určitými komplikacemi, které mohou zážitek z tvoření narušit. A tím i děti zbytečně demotivovat a udusat jejich snahu v dalším skládání. V tomto článku si tyto nejčastější chyby při stavění z magnetické stavebnice představíme a hlavně poradíme, jak je snadno napravit.
1) Nestabilní konstrukce
- Problém: Stavba se často rozpadá. Zejména při větší výšce nebo zátěži může spadnout.
- Důvod: Děti mohou zapomínat na potřebu pevné základny a rovnoměrné distribuce vahy.
- Řešení: Začněte stavět od pevné základny. Použijte co nejvíce magnetických prvků v široké spodní vrstvě, která poskytne stabilitu pro celou konstrukci. Upozorněte děti, že je důležité stavět symetricky a dbát na rovnováhu. Na zpevnění můžete použít magnetické čtverce, obdélníky i další tvary, které najdete v základních sadách. Můžete také využít podložku od Lego Duplo, pokud je doma máte (video s návodem naleznete zde). Anebo existují i základny pro magnetické stavebnice, které vám stavby skvěle zpevní a můžete je pak i snadno přesunout.
2) Přetěžování magnetů
- Problém: Konstrukce nevydrží při přidání příliš velkého počtu prvků.
- Důvod: Magnety mají omezenou nosnost a příliš těžké vrchní patro může oslabit celou stavbu.
- Řešení: Při stavbě využívejte lehčí prvky v horních částech stavby. Stavějte postupně a zkontrolujte pevnost každého patra, než přidáte další vrstvu. Děti můžete naučit, jak "testovat" pevnost každého patra jemným zatlačením.

3) Použití nekompatibilních sad
- Problém: Některé sady magnetických stavebnic nejdou dohromady, protože mají odlišnou velikost nebo magnetické zpracování. Díly pak u sebe nedrží, díly nemají stejnou výšku či šířku a nelze je plně spojit.
- Důvod: Výrobci používají různé způsoby výroby. A zejména u levnější magnetických stavebnic a napodobenin se stává, že jsou díly i magnety mnohem menší, aby mohla být cena nízko.
- Řešení: Pokud plánujete kombinovat sady, ověřte si předem, zda jsou kompatibilní. Přehled, které magnetické stavebnice můžete kombinovat, najdete v našem článku zde. Pokud zvolíte méně známou značku, která v seznamu není, připravili jsme alespoň pár tipů, na co se zaměřit a podle čeho poznáte, jestli budou stavebnice k sobě pasovat. Článek najdete zde.
5) Neochota experimentovat
- Problém: Děti staví stejné konstrukce dokola a nevyužívají plný potenciál stavebnice. Po čase je může stavění začít nudit.
- Důvod: Nedostatek inspirace nebo obavy, že jejich stavby nebudou "správně".
- Řešení: Připravte si společně seznam nových nápadů – od mostů, přes zámek, až po funkční vozidla nebo 3D modely. Můžete dětem ukazovat inspirativní fotky nebo videa, které je povzbudí k experimentování. Každý pokus můžete oslavit jako krok vpřed, i když se stavba nepodaří podle plánu. Spoustu inspirace najdete na našem Instagramu, Pinterestu, Youtube nebo TikToku. Hlavně se ale nezapomeňte připojit k naší facebookové skupině.

Autor článku: Klára
Maminka dvou dětí, která se několik let věnuje testování kvalitních a netradičních hraček v rámci blogu Mámin koutek. Je také tvůrkyni e-shopu Mamito.cz. Ráda vymýšlí aktivity pro děti, tvoří inspirativní články a videa a s láskou pečuje o chod e-shopu.